Art&Design

​Kávový mouřenín Zdenek Rykl

12. 2. 2017

Z části z profesní deformace a z části (té větší) z lásky k čokoládě jsme se v neděli vydali s Princem na výstavu Zdenek Rykl a továrna na čokoládu do Veletržního paláce. Ta větší část byla ukojena hned při zakoupení lístků na výstavu, protože ke vstupence jsme dostali tyčinku Kofila s původním designem Zdenka Rykla v limitované edici.

RYKL_13

Ještě než vstoupíte do samotného výstavního prostoru, zaujme vás stěna s nepřeberným množstvím obalů k cukrovinkám společnosti Orion, jichž je Zdenek Rykl autorem. Ryklův minimalismus, nápaditost, graficiký styl a přístup k packagingu neměl ve své době obdoby a já si myslím, že celá řada designů by obstála i dnes! Kromě obalů, letáků, plakátů apod. je Rykl především i „otcem“
čokoládové hvězdy Orion, kterou zná snad každé české dítě.

MIXRYKL_9

Rykl nespolupracoval jen s čokoládovnou Orion. Z jeho rukou pocházejí i práce např. pro Čedok, automobilku Horch, Baťu, Škodovku a celou řadu dalších.

RYKL_8 copy

Jeho umělecký život se nedá zaškatulkovat stejně jako různorodost jeho návrhů. Vyzkoušel si velké množství výtvarných technik a prošel řadou uměleckých stylů. Mou srdcovkou ale stejně zůstanou jeho grafické práce. Ať ty pro komerční použití, tak minimalistické černobílé linoryty.

RYKL_2

Zdenek Rykl a továrna na čokoládu
27. 5. – 28. 8. 2016
Národní galerie v Praze
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7 – Holešovice

Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin

You Might Also Like

Žádné komentáře

Napište komentář

Přejít k navigační liště