Mommy&Baby

Test oGTT, noční můra káždé maminky

24. 2. 2017

Jsme s Aninkou ve 26 týdnu těhotenství a přišla řada na test oGTT. Moje informovanost ohledně těhotenské curovky byla smrštěna do několika odběrů krve běhěm pár hodin a pití něčeho sladkého. Pítí něčeho sladkého mě neděsilo tolik jako představa těch odběrů.  Jsem totiž hrozný bolestínek a u 80% injekcí omdlím. Paní dokrotka mi vypsala žádanku, dala kontakt na laboratoř, popřala hodně štěstí a s informacemi na papíru mě vyslala do jámy lvové. Doma jsem si prostudovala těch pář řádků, ale moudrá jsem z toho nebyla.

 10 hodin předtím nejíst! Ok. To dám.
Dostavit se do laboratoře na 7:00 ráno! To taky není problém.
Celá akce bude trvat cca 2,5 hodiny. To mě docela překvapilo.
Sebou půl litru hořkého čaje. Hm zajímavé.

(velké přípravy)

 Další moje kroky vedly na internet. Snažila jsem se vyhnout všem katastrofálním diskuzním forum jako je např. Modrý koník a pátrala po oficiálních stránkách klinik a laboratoří. Což se nakonec taky ukázalo jako špatná volba. Ve své pdostatě jsem byla obeznámena s tím, že obliba cukru u budoucích maminek na celém světě, je tak katastrofální, že 50% těhulek cukrovku má! Pak mě napadla ještě větší blbost. Začala jsem číst, co těhotenská cukrovka miminku může způsobit.
Nedělějte to!

Zoufale jsem počítač zavřela a nechala se ukolébat tím, že termín návštěvy laboratoře mám až za 14 dní. Dlouho mi to ale nevydrželo. Už za pár dní jsem svou touhu po pozitivních informacíh potřebovala ukojit znovu. Šla jsem na to ale jak se říká od lesa. Zkusila jsem štěstí na blozích maminek, kde jsem se dozvěděla, že to není nic příjemného, ale zvladnout se to dá.

Rady, které jsem objevila byly:

1. Přidat citron do čaje, který sladkou chuť maličko neutralizuje.
2. Do čekárny si sebou vzít nějakou tu zábavu na krácení času. Já tu mám vás a píšu právě tento článek.


(malé bolestné)

A jak jsem to zvladla já?

Tři dny před samotnými odběry by jste měli sladké trochu omezit, to se mi popravdě moc nedařilo. Přiznávám se bez mučení, že sladké nám s Aničkou moc chutná.

Večer před samotným testem jsem se snažila svůj mozek oblbnout, že je to vlastně všechno v pohodě a brnkačka. Nepovedlo se,  jako vždy. Noc plná bláznivých snů mě docela vyčerpala a probuzení do děštivého rána mi taky moc optimismu nepřidalo. Všude byla tma a ve mě malá dušička, která se bála odběrů a o Aničku.

Umyla jsme se, oblékla, uvařila čaj a vyrazili do nedaleké laboratoře. Zde mě přivítali dvě usměvavé  sestřičky – babičky. Jako první proběhla akce odběr z prstu s výsledkem glykémie 4,4. Na začátku těhotenství byl výsledek 4,1. Hned následoval první odběr ze žíly, o kterém jsem díky zkušeným rukám sestřičky ani nevěděla.  Do této doby si malá v bříšku pěkně pochrupávala. Pak ale přišla ta “sladká čast”, vypít na čas (do 5 minut) půl litru tekutiny s vysokým obsahem glukózy. Mě to chutnalo jak přeslazený čaj a můj vyhladovělý žaludek s tím ve své podstatě neměl žádný problém. První kolo oGTT úspešně za náma.

Po hodině čekání, která mi utekla docela rychle, a to i díky psaní těchto řádků, jsem absolvovala druhý žilní odběr. Tentokrát z ruky pravé. A další hodinka čekání. Poslední kolo bylo trochu bolestivější než ty předchozí, ale to bylo zapříčiněno odběrem ze stejné žily, bohužel třetí ruku nemám:).

Unavená, trochu oblblá a hlavně hladová jsem po 2, 5 hodině vyrazila k domovu. Test oGTT jsem zvládla!

A teď to hlavní, výsledek testu je negativní:)!

(Obří odměna)

A pro všechny, co vás tento zážitek čeká. Nebojte, když jsem to zvládla já, tak vy taky!
Držím palce! A ať máte také štěstí na šikovné a milé sestřičky vaše Černé Káče.

 

You Might Also Like

1 Komentář

  • Reply Hausfrau 24. 2. 2017 at 20:58

    No, taky jsem to zvládla, ale viděla jsem i paní, co to nezvládla…

  • Napište komentář

    Přejít k navigační liště