Mommy&Baby

Nejsem špatná máma!

14. 6. 2017

Naše společné chvíle s Aninkou nám nezačaly úplně podle plánu. Jak už jsem psala v článku o porodu, museli jsme se hned po jejím narození na pár hodin odloučit, protože pro nás neměli na šestinedělí volné lůžko. V šest hodin ráno jsem jí ale mohla držet znovu v náručí a pokusila se jí poprvé nakojit, bohužel bez výsledku:(. Malá o mléko nejevila nejmenší zájem. Nemocniční sestra se mi snažila vysvětlit, že to není nic neobvyklého, a že to za pár hodin zkusíme znovu.

V poledne jsme byly přemístěny na pokoj číslo 3 na oddělení šestinedělí II.. V klidu jsem se usadila na postel vzala toho maličkého a bezbranného tvorečka do naruče a zkusila jsem jí znovu nakojit. Bohužel opět bez výsledku:(. Spánek byl pro Aničku důležitější než jídlo a i přes všechny pokusy sestřiček pusinku ne a ne otevřít. Výsledkem byl jen křik, propnuté tělíčko a následně stažené rtíky k sobě. Toto se opakovala následující 2 dny, každé tři hodiny. Já neměla mléko a malá se nechtěla nechat přiložit :(. Sestry začali být nepříjemné, dívali se na mě jako na neschopnou matku, když jsem za nimi každé co tři hodiny chodila s prosbou o pomoc s kojením. Výsledek? Po pondělní vizitě ( 2 dny od narození) nám dětská doktorka naordinovala umělé mléko, které jsem holčičce podávala injekční stříkačkou, vždy po bezvýsledném pokusu o nakojení. Malá po umělé výživě začala přibírat a po čtyřech dnech v porodnici jsme byli propuštěny domů.

Šťastní, ale zároveň plní obav z toho jak to zvládnem, jsme si s Princem vezli Aničku domů. Cestou jsme se zastavili v obchodě mladatko.cz, kde jsme si zapůjčili novorozeneckou váhu pro Aničku a pro mě odsavačku. Doma začal kolotoč pokusů o kojení, krmení injekční stříkačkou a odsátí několika ml. mateřského mléka. Druhý den jsme poprvé navštívili dětskou lékařku, která nám zasadila další ránu a to že dávka mlíčka, kterou Anička dokáže přijmout injekční stříkačkou předtím než usne, je poloviční než jakou by měla a že máme přejít na krmění z láhve. V mé hlavě to znamenalo, že s kojením je konec.

Z černých myšlenek mě, ale vytrhla další tzv. jobovka, nebo spíš pohled na moji pravou nohu, která byla celá oteklá. Po krátkém ale důrazném telefonátu se svojí porodní doktorkou, jsme zabali vše potřebné pro Aninku a uháněli směr Motolská nemocnice s podezřením na trombózu krve:(. Po cca 14. hodinách od propuštění jsme byli v porodnici zpět:(. A opět další bláznivý kolotoč odběrů krve a vyšetření. Poté nás paní doktorka poslala domů nakrmit maličkou s tím, že hned jak budou výsledky se ozve. V pět hodin večer zazvonil telefon se špatnou zprávou. Výsledky nejsou vůbec dobré a musím do Motola na další vyšetření a to hned.

Během půl hodiny jsem byla zpátky v Motole. Konkrétně v čekárně před porodním sálem. Tentokrát ale sama a možná i s ještě větším strachem než před samotným porodem. Okolo mě sedělo několik nervozních budoucích tatínků, z porodních pokojů bylo slyšet vzlykaní rodících maminek a následný pláč novorozenců. Ke strachu se přidaly i moje poplašené poporodní hormony a do očí se mi tlačily slzy. V hlavě mi běžely černé myšlenky. Malá je na světě teprve  5 dní a já jí už musela opustit. Co když si mě tu nechají, jak to s taťkou zvládnou. Jsem hrozná máma.

První na pořadí bylo vyšetření mé poporodní jizvy. Už ta samotná se paní doktorce nelíbila a rozhodla se poslat vzorek do laboratoře. Následovalo čekání na sono vyšetření nohy a rentgen. Seděla jsem v dlouhé bílé chodbě a vlastně nechápala, co se to děje. V tu chvíli mi přišla MMSka od Prince jak krmí Aničku mlíčkem se slovy, že všechno zvladají. A mě, na té nemocniční chodbě, zaplavil pocit štěstí, že mám tak úžasného partnera!

Hodiny ukazovali 20:05, já měla všechna vyšetření za sebou, a čekal mě už jen verdikt od lékařky. Celá nervozní jsem se snažila z jejího výrazu vyčíst jestli jsou to dobré nebo špatné zprávy. Naštěstí byly dobré, trombóza byla vyloučena a já jsem se vracela domů s 10 injekcema Frakxiparinu na ředění krve, odvarem z heřmánku na oplachy a mastičkou na jizvu.

Následující den jsem měla domluvenou schůzku s laktační poradkyní. Za dvěřmi stála moc milá paní ve středních letech a s optimismem v očích.  Musela jsem vypadat opravdu hrozně, protože její první slova po pozdravu zněla:“Nebojte všechno bude dobré“. Nejdříve si vyslechla celý náš příběh o nekojení, prohlídla mě a následně i Aničku. Následovali pokusy malou nakojit. Z prsou však neteklo žádné mléko a když už se povedlo Aninku přiložit, začala se vztekat a vzpouzet. Nakonec jsme tedy malou nakrmili injekční stříkačkou a já koukala jak sladce usíná. Po chvíli mě z mého zoufalého koukání vytrhla slova laktační poradkyně, která mě informovala, že budu v každém případě muset začít přikrmovat z láhve, jinak Aninka nebude přibývat na váze. Za druhé mě čeká hodně náročná a vyčerpávající cesta, kdy se budu každé dvě hodiny pokoušet malou přiložit, odsát mléko a doufat, že se laktace rozběhne.

Cestou z práce Princ zakoupil doporučenou lahvičku Medela Calma pro kojené děti za šílených 500Kč, aby jsme po několika marných pokusech zjistili, že ani z této láhvični malá jíst nebude. Celá zoufalá jsem se rozhodla vyzkoušet kojeneckou láhev Tommee Tippee anti.colic oM+, kterou jsem jen tak pro jistotu koupila v těhotenství a měla jí schovanou v zásuvce. A světě div se malá začala baštit. Mlaskala, tvářičky se nafukovaly a za chvilku měla v pupíku celou dávku 50 ml. Byla jsem šťastná, ale v hlavě se mi pořád honilo co bude dál. Naštěstí mi v tu chvíli zavolala moje porodní lékařka Helena, aby se zeptala jak mi je. Po probrání mého zdravotního stavu jsme se dostali opět k otázce kojení a nekojení. Po převyprávění mého příběhu s laktační sestrou a její výsledné rady, mi Helena řekla ať se na kojení vyprdnu. Dítě potřebuje zdravou mámu a ne mámu na pokraji zhroucení. Vysvětlila mi, že velké množství dětí vyrůstá na umělém mléku a jeho současná kvalita dosahuje stejných výsledku jako mléko mateřeské.

Dnes je Anince 26 dní, krásně roste, je spokojené miminko a to i přesto, že je na umělém mlíčku.
Ano nekojím a nejsem špatná máma!
Vaše Černé Káče.

 

You Might Also Like

17 komentářů

 • Reply Jana 15. 6. 2017 at 07:48

  Nemyslím si, že by byla nějaká máma špatná, když nejde kojit. Mám obavu přesně z toho, co popisuješ – prostě to nepůjde. hrozně se mi líbí, že ti řekli, že malá potřebuje klidnou mámu 🙂 nechápu dnešní trend, kdy když žena nekojí, je špatná … kdy se lidi dřív než na jméno dítka ptají na to, zda kojíš … Držím pěsti, aby malá hezky rostla a byla fit! A ty abys byla v pohodě!

  • Reply Černé Káče 15. 6. 2017 at 10:42

   Děkuju moc za pozitivní reakci Jano:). Já jsem si před porodem nějak vůbec nepřipouštěla, že bych kojit nemohla a pak bum. Za svojí doktorku a za celý porodní personál z Motolské nemocnice jsem moc vděčná opravdu mi moc pomohli. Jak před porodem,během porodu a asi uplně nejvic po něm:)

 • Reply Klára 15. 6. 2017 at 15:13

  Díky za tenhle článek, já to mám teprve před sebou – termín cca za měsíc a kousek a taky se tohohle přesně bojím – co když to nepůjde? 😮 Naštěstí žijeme v dnešní době a kojenecká mlíka jsou již vážně na výborné úrovni, navíc mě uklidňuje tchýně, že ona nekojila vůbec a tak můj manžel víceméně mateřské mléko ani neochutnal.. Zdravějšího člověka snad neznám, nemá ani žádnou alergii, nic! 🙂 Asi to jen všichni moc hrotíme. 🙂 Držím palce, ať se vše daří, špatného už máte vybráno, teď to bude jen a jen lepší! 😉

  • Reply Černé Káče 15. 6. 2017 at 15:34

   Děkuju moc Kláro za krásná slova a budu moc držet palce, aby vše dobře dopadlo a mohla jste se radovat ze zdravého a šťastného miminka stejně jako já.:)

 • Reply veruce 16. 6. 2017 at 08:11

  Na tom je vidět, jak moc dokáže s člověkem zamávat stres. Nicméně lékařka měla pravdu, že miminko potřebuje hlavně mámu v pohodě 🙂 Když to kojení nejde, je fajn se chvíli snažit, aby měl člověk klidné svědomí, ale zase není dobré z toho dělat konec světa. Svého syna kojím, jsem vděčná za to, že to jde, usnadnilo nám to spoustu věcí. Díky této zkušenosti naopak mámy, kterým se kojení z různých příčit nerozběhlo, obdivuji, protože si uvědomuji, že něco mají třeba daleko složitější (třeba vstávání v noci, ohřívání umělého mléka a lahvičky, apod.). Za mě tedy rozhodně nejsi špatná máma jen proto, že nekojíš 🙂 Přeji příjemné dny s malou a ať pěkně roste!

  • Reply Černé Káče 17. 6. 2017 at 02:16

   Ano máš pravdu strest a strach o tak malého človíčka dokážou vše úplně obrátit nohama vzhůru. Děkuju za krásná slova slova a taky tobě a maličkemu přeju vše nej nej 🙂

 • Reply Michaela Dvorská 16. 6. 2017 at 22:07

  Já jsem chtěla naši holčičku moc kojit a během těhotenství mě ani nenapadlo, že by s tím mohl být nějaký problém. V porodnici byly všechny sestry moc hodné a vždycky mi přišly s kojením pomoct. Bohužel Elenka byla hodně spavá a tahat se jí moc nechtělo. Prsa mi moc nenarostla a přišlo mi že se jí i špatně k nim přisává. Takže jsem pak koupila kloboučky a odsávačku a kombinovala jsem MM kojením + odsátím a UM z láhve. Takhle to šlo 3 měsíce. Pak už jsem se na kojení vykašlala protože stejně vypila víc UM než MM. Takže pak už pila jen sunar z lahve a byly jsme spokojené obě. Hezky roste, spinká dá se říct celou noc a často se usmívá. 😊 Teď už začínáme i se zeleninou a jsme v pohodě.

  • Reply Černé Káče 17. 6. 2017 at 02:23

   Ahoj Míšo já to měla před porodem úplně stejné vůbec jsem si variantu nekojení nepřipouštěla možná i proto to byl potom tak velký šok. Naše malička zatím taky spinká až na jedno krmení celou noc:) snad jí to vydrží. Dekuju moc za slova podpory moc si toho vážím a ať Elence zeleninka chutná😉

 • Reply Linda 17. 6. 2017 at 15:58

  Koukám, že sis užila lítání po doktorech a starosti, ale aspoň, že už jste teď obě v pořádku, to je hlavní. Dítě ještě nemám, ale vidím, že se nemám čeho bát a zvládnout se to dá všechno 🙂 Jen ať se ti daří a malá ať pěkně roste. Opravdu si to krásně napsala až mi to vehnalo slzy, tak držím palce 🙂

  • Reply Černé Káče 17. 6. 2017 at 16:40

   Lindo i když je to někdy o život je to moc krásný:) Určitě se neboj a 100% to zvládneš, objevíš v sobě sílu o které teď ani nevíš:) Je to super pocit být máma:)

 • Reply Hanka 25. 6. 2017 at 01:07

  Zdravim cerstvou maminku….jen strucne…mela jsem velmi tezky porod, 22h od prvnich kontrakci, vnitrni/vnejsi siti, dve transfuze krve…prvni noc po porodu bez male, rozbolavěla, psychika v haji, snaha v porodnici kojit, do toho novorozenecka zloutenka, dalsi odebrani na noc a noseni pro kojeni…pribrali jsme, zloutenka ustoupila, huraaa domu!…prvni kontrola ok-pribirame, dalsi kontrola mala u mudr. plakala a zchudla …nakonec z porodnich 3,660 na 2,9….jezdili jsme na prevazeni,…mudr. mi pri kontrole rekla, to vam tak place? mala ma hlad, at prikrmuji…coze ???? nasledovaly pocity zoufalstvi a selhani, ze nejsem schopna nakrmit resp. nakojit vlastni dite….NEVZDALA jsem to ! Vzdy bylo kojeni a dokrm UM…..dokrm byl flaskou a nebylo to zrovna male mnozstvi…kolikrat jsem plakala, proc ja nemuzu kojit ??? …vypila jsem hektolitry caje na podporu laktace, snedla bylin i z TCM, homeo, sem tam odsavala (skrz unavu se nedalo moc casto? stalo to dooost penez a usili atd. a ?
  Je nam temer 10m a KOJIIIIM KOJIIIM KOJIIIM mliko strika a kojime z obou naraz a vzdy tece i z toho druheho a nestihame mlicko chytat :-))) a mala je takovaaaa prsomilka ze jsem na sebe tak pysna, ze jsem TO NEVZDALA a nas obe o tento prozitek neochudila !
  Je to taaak nadherne uzasne slovy nepopsatelne !!!
  Verim, ze i VY byste to zvladla!
  Zkuste to jeste, nebudete litovat 😉

 • Reply Martina 12. 9. 2017 at 09:39

  Dobry den, deti mam tři. Nejstarsiho dnes uz 17let – jsem kojika necele tri tydny. Byl to lenoch krmeni prospal a vubec byl hodne spave dite. Zacal schazovat tak sme šli na UM. Uz tenkrat mi dr.řekla hlavně klid pro vas oba. Po petiletech se mi narodila holcicka a ta naopak byla hladovec v nemocnici pribrala uz druhý den, krasne se prisavala a kojila sem ji do 19měsíců. Ze srandy říkám ze kdybych to nestopla tak prijde snad jeste dnes. Je ji dvanact. A ted mame 5měsíců kluka a bohuzel stejny postup jako u prvniho syna dokonce sme na tri dny skoncili i v nemocnici kuli vylouceni infekce. Bohužel tam mu dali lahvicku temer mezi dvermi. Sice jsem jeste dva tydny bojovala doma odsavala, kojila a krmila až sem zjistila že si skoro ani nedojdu na wc a udelat si neco maleho k jidlu. Tak sem ti vzdala malej je zdravej krasne přibývá a je to super vesely mimčo. Mrzi me ti uz jenom kuli tomu ze radi jezdime po vyletech a UM nam to trochu komplikuje. Ale na každé benzince a v každé restauraci maji mikrovlnku. Nikdy me nikdo neodmitl i kdyz sme nic nekoupili. A jsme v klidu a bez stresu to je to nejdůležitější. Preju hodne sil a hlavne pohodu. Ji a co se tyka chytrych reci lidi kolem. Moje matka mi to predhazovala nekolikrat, ale nikdy ji nenapadlo prijit a pomoc. Vzit si na chvilku maleho nebo trochu poklidit nebo uvarit. Jen sem porad poslouchala musis kojit, ona me nekojila skoro vubec ve dvou mesicich me soupla do jesli. A stejne si rikam jak je možné ze holka papala v pohode a kluci proste kojit nechteli.

  • Reply Černé Káče 12. 9. 2017 at 12:59

   Dobrý den Martino, moc děkuju za pozitivní slova. My už jsme si na UM docela zvykli a malá krásně roste. Jsme hodně cestovní a výletnická rodnika takže jsme to vyřešili tak, že sebou mám vždy teplou vodu v termosce a papáme, kde se dá:)…A jak píšete jsem svobodnější, můžu klidně nechat malou tatínkovi a na 2 hodinky se vyratit a zregenerovat:)…

 • Reply Katka 12. 9. 2017 at 13:08

  Moc krásně napsané. Také si myslím, že nekojící matka je špatná, i když já měla štěstí a kojila jsem. Ale popravdě nechápu maminky, které kojit mohou, mléko mají a stejně radši dají UM, protože chtějí, aby je mohl krmit i někdo jiný než ony samy, z takových je mi do pláče. I kdybych dávala UM, protože bych kojit nemohla, stejně bych krmila já, protože to je na tom nejkrásnější, přivinout si miminko do náruče a nakrmit, a je úplně jedno čím.

  • Reply Katka 12. 9. 2017 at 13:10

   Malá chybička, chtěla jsem napsat, že si NEMYSLÍM, že je nekojící matka je špatná

  • Reply Černé Káče 12. 9. 2017 at 13:46

   Máte pravdu Katko, ten pocit když máte miminko v náručí, pije mlíčko dívá se vám do očí a nádherně mu voní vlásky je k nezaplacení:) ať už je to mlíčko do maminky nebo UM…

 • Reply Bara 12. 9. 2017 at 21:36

  Kojeni nedělá dobrou mámu 🙂 ja mam tedy teď u mé Aničky štěstí, ale u prvního syna jsme maraton odsavani a stříkačky jeli 2 měsíce, z lahve nepil…. dobrou mámu dělá milion maličkostí a kojení je jen jedna z nich 😉 a ma to výhodu – uspí ji i nekdo jiný než maminka a ts si může relaxovat :-))

 • Napište komentář

  Přejít k navigační liště