Mommy&Baby

Vaničkování…

12. 10. 2017

Pro ty co čtou můj blog už nějaky ten pátek, nebude novinkou, že s Princem milujeme vodu a vše s ní spojené:). A proto jsem už v těhotenství pátrala, jaké jsou možnosti plavání s miminkem v blízkosti našeho bydliště a v jakém věku je vhodné začít. Asi nemusím říkát jaké bylo moje nadšení, když jsem zjistila, že můžeme na tzv. vaničkování začít chodit už po zahojení pupíčku. A co to vaničkování je? Jde o obří vanu s teplou vodou, jejíž teplota vyvolává u miminek vzpomínku na nitroděložní prostředí. Ano, zní to zvláště obří vana a návrat do maminčina lůna. Sama jsem z toho nebyla moc moudrá, ale rozhdola jsem se vyrazit na zkušební hodinu jak jen to bude možné.

Náš den Dé příšel v červenci, kdy Anince bylo 8 týdnů, pupíček měla krásně zahojený a večerní koupání v malé vaničce měla ve velké oblibě. Celá natěšená jsem ten den ráno začala balit do batůžku věci na první plavání. Osušku s kapucou pro holčičku a tu bez kapuce pro mě:). Podle pokynu paní instruktorky jsem nezapoměla ani na Aniččinu kosmetickou taštičku s naší nepostradatelnou červenou indulonou a Mycím mlékem na tělo a vlásky od Onclé. Náhradní plínky, termosku s vodou, lahvičku a dávku uměl. mlíčka na zahnání hladu po sportovním výkonu.

Celou cestu jsem si v hlavě představovala tu velkou vanu. Ve skutečnosti jde jen o omaličko větší vanu než je klasická doma. Ona je spíš vysoká než velká, aby jste se nemuseli k miminku ve vodě ohýbat a neboleli vás záda. První záhada rozluštěna. Musím se vám, ale přiznat, že jsem měla docela strach, když jsem držela v náručí ten náš malý uzlíček štěstí a učila se s Aninkou „plavat“ v klubíčku a splývat na zádech. Naše první koupání trvalo pouhých osum minut, ale byl to neuvěřitelný zážitek. A já už v tu chvíli věděla, že se musíme zapsat na další lekci.  Po samotném plavání čekala na Aninku ještě profesionální masáž. A mě ukázka správné manupulace s mrňouskem na suchu a řada důležitých rad týkajících se miminka, které mi v porodnici neřekli.

Na druhou lekci s námi vyrazil i taťka. Pod jeho dohledem jsme udělali velký pokrok a vydrželi jsme ve „vysoké“ vaně řádit 15 minut. Seznámili jsme se s abecedou potápění, kdy se kojenec za pomoci hesla, učí zatajovat dech při styku obličeje s vodou. Abecedu jsme doma poctivě trénovali každý den a po třetí lekci jsme mohli postoupit do dalšího levelu, do vířivky:).

Nebojte jedná se o malý bazének a ne o vanu plnou bublin. Zde si miminko zvyká na větší prostor, více vody a především na blízký kontakt s maminkou. Ano došlo i na mě a i já musím do plavek:). Pořádně se protáhne nejen váš mrňous, ale i vy budete po celou dobu v pohybu:). Všechny cviky, jsou stejně jako při vaničkování, doprovázeny písničkami a říkankami. Pár rozdílu od vaničky tu ale je. Kromě toho, že ve vaně exhibujete i vy:), voda je maličko chladnější. Miminko musí mít koupací plenky, protože bazének se nemůže po každém koupání jednoduše vypustit jako vana. A co na to naše opička? Bazének u ní vyhrál na plné čáře:).  Máme za sebou už sedmou lekci a 30 minut je jí málo.


Po opuštění bazénu je doporučeno miminko lehce osprchovat. Za prvé tak opláchnu Aničku od vody z bazénku. A za druhého jí tím do budoucna učím, že po každém plavání je třeba se osprchovat. A světe div se, ve sprše se ozývá jen smích a kapky vody v očích jí vůbec nevadí. Po všech těchto procedurách na Aniččinu citlivou pokožku použiju i Bio tělový olej po koupeli od Onclé,protože Anička od narození trpí na suchou pokožku. A jak víte, dlouho jsme s tím bojovali, než jsme našli něco co nám pomůže. Ale díky tomuto šípkovému oleji má pleť krásně hebkou a vláčnou.

Za 14 dní bude Anince 5 měsíců a nás čeká další plavecký krok. Půlroční kurz plavání rodičů s dětmi. Nejenže se přesuneme zase do okousek většího bazénu, ale hlavně nás ve vodě budou čekat další spoluplavci:). Dnešnímu plavání: Zdar! Nazdar! A u dalších vodních zpráv ahoj:).

 

 

 

 

 

You Might Also Like

2 komentáře

 • Reply Bára 16. 10. 2017 at 19:41

  Ahoj, děkuji za super podnět. 😉 Můj chlapeček (3 měsíce) vodu miluje. Můžu se zeptat, kam na vaničkování chodíte? Také děkuji za článek o „nekojení“…bojovala jsem celé 3 měsíce a i Váš článek mi nyní pomohl vyrovnat se s tím, že to prostě nepůjde a přestat se konečně z kojení-nekojení stresovat. Moc mi vadí, že v dnešní společnosti je nekojit strašné stigma. Mějte se Vy, Anička i Princ krásně. Zdraví Bára

  • Reply Černé Káče 16. 10. 2017 at 20:03

   Ahoj Báro,
   předem chci říct, že pro mě samotnou napsaní článku o někojení bylo hrozně težké, ale když pak vyšel a začali mi zde, na facebooku nebo instgramu chodit komentáře maminek, které jsou na tom stejně i mě pomohlo, se s tím vyrovnat:)…NEJSME V TOM SAMI!
   Co se týče vaničkování opravdu můžu jen doporučit, protože bydlíme na Praze 4 jezdím s malou do Magic castlu v Kunraticích:), ale mají i více poboček v Praze:) http://www.magic-castle.cz
   Přeju vám s maličkým hodně super vodní zábavy a zapojte i tatínka, ve třech je to super:)
   Hezký večer Káče

  Napište komentář

  Přejít k navigační liště