Mommy&Baby

Jak to bylo pohádko…

4. 2. 2018

Vybavuju si to jako dnes, když jsem poprvé ucítila první pohyby našeho miminka. Tenkrát jsme ještě  nevěděli, že to bude holčička. Bylo to pořád ještě TO, ale byl to jeden z nejkrásnějších okamžiků v mém těhotenství. Od letmých dotyků jsme postupně přešly k pořádným kopancům:). Nejaktivnější byla Anička vždy večer, kdy jsem si lehla na postel a ona získala nejen manévrovací prostor, ale i plnou pozornost ze strany mámy a táty. Vzpomínám si, jak jsem častokrát ležela na posteli ruku položenou na bříšku, pouštěla si hudbu a snila o tom, jaké to bude, až malé budu zpívat písničky, číst pohádky a budeme společně kreslit.

Období zpívání u nás přišlo hodně rychle, vlastně od prvního dne, kdy jsme se vrátili z porodnice. Aničku prvních čtrnáct dní trápily koliky, a jediné co nám pomáhalo usnout, byla hřejivá náruč mámi a zpívání ukolébavek. Postupem času jsme ukolébavky vyměnily za klasické lidové odrhovačky typu Holka modrooká, Kalamajka a Já mám koně, které zaberou vždy, když se Áně něco nelíbí a nebo se začne vztekat. Potvůrtka už melodie dobře pozná a vždy, když uslyší první tóny své oblíbené písničky, objeví se jí na tváři úsměv od ucha k uchu:).

To, že si miminka oblíbí hudbu už v bříšku, se mi také potvrdilo. U nás doma nemůže být ticho. V tu chvíli je na Aničce poznat, že není něco v pořádku. Stačí, ale pustit jen tiše hudbu jako podkres a hned je vše opět v rovnováze:).  Vliv líbivé melodie na dětská ouška, je i ve výběru pohádek. Na pohádku se ještě opička dívat nevydrží, ale když se z televize ozve známá melodie. Hned zpozorní, začne pohled štelovat k televizi a kopat rozverně nožičkama:).

Kreslení, maminky srdcová záležitost:). Na to máme ještě dost času, to je mi jasné, ale i tak se na to moc teším. Až začneme na papíru vytvářet první tvory a výtvory:).

Čtení…to naše, můžeme rozdělit na dvě kategoie, pasivní a „aktivní“. To pasivní u nás funguje jak kdy. Většinou, ale až večer před spaním, kdy je opička už unavená, v bříšku jí hřeje večerní kaše a pomalu odchází do říše snů:).  Já otevřu knížku s pohádkami a začnu předčítat. Protože Anička s usínáním nemá problém, za 10 minut je, jak se říká, v limbu. Stihneme tak jen pár stránek s krátkou pohádkou a já podle toho tedy i knížky na večerní čtení volím.

Aktivní čtení je docela velká divočina. Ležíme s Aničkou na břiše, před námi leží nejoblíbenější knížky a začíná velká legrace. Jako první na řadu přichází leporelo s pohyblivými částmi Žluté kuřátko. Kdy nejen že musím odkrývat skrytá tajemství ze života zvířátek, ale nesmím taky zapoamenout vydávat t patřičnýná citoslivce jako je búúúú, pí pí atd:). A protože je tohle leporelo opravdu velká láska, museli jsme pořídit i další z této hravé edice a to Mlsnou myšku. Když se do sytosti vyřádíme, vrhneme se na „náročnější“ literaturu a to na už klasická leporela Kuřátko a obilí a Polámal se mraveneček. Ty zvládneme přečíst minimálně dvakrát a Aniččina půhlhodinky čtení končí. A je třeba zkontrolovat hračky , jestli náhodou nezlobily.

Opiččina knihovnička už obsahuje pěknou řádku knížek. A já se jí snažím každy měsíc o jeden až dva exempláře rozšířit. Proto jsem neváhala ani minutu, když nás oslovil David Řezanina s prosbou, jestli bychom si s Áňou nechtěli přečíst jeho novou knížku Damídci. A to my zase rády:). David je profesionální voják, který si uchoval dětskou duši a miluje pohádky. Jeho velkým snem bylo přivést na svět nové pohádkové hrdiny, který si zhruba po osmi letech přivedením Damídků na svět splnil.

Asi se ptáte, kdo jsou to ti Damídci? Jedná se o skřítky zelenohnědé barvy, jejichž úkolem je ochraňovat pohádkový svět. Bedlivě dohlížejí na všechny pohádky, protože pokud se na nějakou pohádku zapomene, bude ze světa pohádek vymazána. A jako by Damídci neměli dost práce s pohádkami, ještě je tu zlá čarodejnice Čárimari s kterou mají taky spostu starostí. Anička zatím neprojevila zájem o nejoblíbenějšího Damídka:), ale za mě je to určite Vílinka, která je specialistkou na víly a strašidla. Miluje růžovou barvu a její super schopností je neviditelnost (to jsem si vždy jako dítě přála umět). Jak Vílinku poznáte? Je to velká paradnice a hodně si potrpí na pořádek.

A pro ty, co svět skřítků zaujal a chtěli by se dozvědět víc, tu mám soutěž o knížku Damídci aneb Ochránci pohádkového světa.

Pravidla:
Do soutěže můžete být zařazeni celkem tříkrát.

1. Možnost je zanechat zde pod článkem komentář a informací jakou knížku má vaše dítě nejraději.

2. varianta je, že můžete soutěži na mém instgramu (tady). Stačí dát odběr mému kanálu a do komentáře napsat , jakou knížku má vaše dítě nejraději.

3. Mate raději Facebook? Dejte LIKE mému profilu na FB (tady). A do komentářu napiště jakou knížku má vaše dítě nejraději.

A nebo zkuste všechny 3 možnosti 🙂

Soutež bude ukončena 9. února 2018.

Všem vám moc držím palce a těším se na vaše komentáře, vaše Černé Káče:).

 

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like

14 komentářů

 • Reply Lucie chmielová 4. 2. 2018 at 16:46

  Večerníčkovou edici

 • Reply Lenka 7. 2. 2018 at 10:15

  Naše Sofinka si hrozně oblibila knížky od Svojtky. Teď k Vánocům ale dostala od babičky knížku Hroší příběhy a u ní se u každé stránky raduje😃🌻, takže si myslím, že tahle Svojtku trumfla.😊

  • Reply Černé Káče 7. 2. 2018 at 10:35

   Tu vůbec neznáme:) tak to musíme rychle do knihkupectví, hrošíci nám v knihovnicce nesmí chybet:) dekujeme za typ😉

 • Reply Petra K. 8. 2. 2018 at 08:51

  Naše Natálka má ráda, prozatím, klasiku. Vede Krteček a Moje štěně 🙂 … (A nesmím zapomenout na oblíbený šuštící denní tisk) 😀

  • Reply Černé Káče 8. 2. 2018 at 09:18

   To je pravda naši Aničku taky hodně zajímavý moje casáky s nejraději by je snedla 🙂

 • Reply Petra D. 8. 2. 2018 at 10:36

  Já jsem nakoupila dceři, teď 14m, spousty leporelo a ma v oblibě jen dvě. Jednu velikou, farma s okynky a to jen protože může ty okýnka trhat a jíst. No a potom od svojtky z kolekce jemný dotek “ poznáváme barvy“ a na tom se jí líbí jak já předvádím zvířata na obrázcích 😂takže sedí a jen prstem ukazuje jaký mám udělat zvuk 😊

  • Reply Černé Káče 8. 2. 2018 at 11:20

   😀 jj to znám u nás se taky s napětím čeká jestli zabučím nebo zachrochtam 🙂

 • Reply Andrea Orlíková 8. 2. 2018 at 11:36

  U nás je to jednoznačně pohádka O Koblížkovi. 🙂

 • Reply Alžběta 8. 2. 2018 at 11:49

  Tak u našeho 9ti měsíčního prcka vedou leporela a pak Veršované pohádky od Svojtky. Ty mají super ilustrace a krátké vtipné texty. Jen ji musím bránít, je to totiž z klasika papíru a kus jedné stránky už nám zbaštil 🙂

  • Reply Černé Káče 8. 2. 2018 at 13:11

   Já naši opicce dávám do ruky radši jen ty z tvrdého papíru jinak je schopna rozcupovat leporelo na 1000 kousku 😄

 • Reply Peta 8. 2. 2018 at 12:51

  Zdravim Anicku i její mamku 😉 Vojtik(16 mesicu) miluje od prvopocatku mluvenou pohádku O koblizkovi,rad čte Polamal se Mravenecek a různá říkadla či písničky, moc doporučujeme titul Živá kniha od nakladatelství Infoa (zvukova knizka) a nebo leporela ze stránek Modrý slon. Knížka „Vojtíšek v lese“ nyní vede na celé čáře a jsou tam krásné básničky s jménem vašeho dítěte 😉 🙂 Prejeme krásné dny a co nejméně trapeni 🙂 P+V

  • Reply Černé Káče 8. 2. 2018 at 13:13

   My máme taky od slona prozmenu Aničku v lese a souhlasím, ze je uzasna. ❤️ Živá kniha zní moc zajímavé musíme se na ni taky kouknout🙃 dekujeme za typy a prejeme taky krasny den jak mamince tak Vojtikovi

 • Reply Žaneta Kotková 8. 2. 2018 at 14:06

  syn má nejraději Krtečka

 • Reply Monika Kuncová 8. 2. 2018 at 14:29

  Malý má nejraději Malého Prince

 • Napište komentář

  Přejít k navigační liště