Art&Design Featured Lifestyle Mommy&Baby

Proč čtu své holčičce…

26. 2. 2019

Než se moje mamka začala věnovat účetnímu odvětví, byla knihovnice. Knihovnice na dětském oddělení. A já jsem to její zaměstnání milovala:). Dokázala jsem trávit mezi knihami hodiny a hodiny. Ležela jsem zabarikádovaná za sedacími kostkami, které se používaly pouze během přednášek, jako ve své pevností a listovala jednou knihou za druhou. Než jsem se naučila číst, podle obrázků jsem skládala dohromady své vlastní příbehy a občas si je pak namlouvala na kazetu:)…když jsem kouzlu samotného čtení přišla na kloub, hltala jsem příběhy svých oblíbených hrdinů jeden za druhým.

Ještě dnes si dokážu přesně vybavit ilustrace na stránkách mé neoblíbenější knihy, Náš Svět. Když jsem se dozvěděla, že čekám miminko, byla to jedna z prvních věcí, po které jsem začala pátrat. Bohužel, bezvýsledně:(. Před několika týdny jsem, ale narazila na knihu Celý svět v obrázcích od Toma Schampa, která mi ji hodně připomíná:). A na první otevření jsem se do ni zamilovala já i naše holčička a není den, kdybchom ji aspoň na chvíli neotevřeli.

Knihy se postupně staly neodmyslitelnou součástí mého života. Ať už se jednalo o mé vzdělání, zahánění nudy a nebo prostě jen o útěk z reality. Aniž bych si to sama uvědomovala knihy formovaly mou osobnost. Proto je naší uličnici servírují, dá se říct, od samého narození. Knihy u nás doma najdete skoro všude:) Ty dětské, se snažím, aby Anička měla vždy na očích. Ty moje a Princovi se postupně stěhují do horních polic;). Mezi favority naší slečny patří v současné době ty se zvířátky. A když kniha umí ještě něco navíc, jako ta s odklápějícími okénky od Fiony Powers, můžu si i někdy ráno v klidu vypít čaj;).

Na samotné čtení je ještě holčička malá a nedokáže, se na něj ještě soustředit. Mnohem zajímavější je pro ni listovat stránkami tam a zpět:). Proto ji z knížek předčítám vždy, když si hraje a vnímá tak můj hlas podprahově. Jednou z prvních knížek, kterou jsem malé četla, a později už vyprávěla z paměti, byla klasika Kuřátko a obolí. Aničce bylo něco okolo dvou měsíců a nedařilo se jí usnout. když jsem to na ní poprvé s pohádkou zkusila:). Do teď příběh o zatoulanem kuřátku miluje, a vždy, když na „PíPí“ ve své knihovně narazí, se slovy hačí, se vedle mě usadí a čeká až začnu číst. V současné době, ale obě, ujíždíme na Žirafí mámě a jiných příšerkách. Tyto krátké bláznivé pohádky si musí zamilovat každý mrňous i dospělák.

Často se ale stává, že obrázky jsou důležitější než písmenka. V tu chvíli přicházejí na scénu knihy bez textu, ale za to plné ilustrací a maminčina fantazie:). Proto jsem si velmi oblíbila Veselé nesmysly pro malé vypravěče. Pohádku o pejskovi s dudlíkem, chobotnici ve vaně, a nebo pánovi s nohama místo rukou, jen tak z hlavy nevymyslíte ;).

Někdy do naší dětské knihovničky pořídím i takové kousky, na které je Aninka ještě malá a maminka zase už velká, ale ráda si je přečte. Jako třeba Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky. Kniha se stovkou krátkých příběhů mimořádných žen z minulosti i současnosti, má nelehký úkol. A to inspirovat nejen malé čtenářky snít své sny. A já si přeji, aby si naše divoženka plnila všechny sny, ať už jsou malé nebo velké! Proto si sem tam sednu do kouta pokoje, když si holčička hraje třeba na vládkyni džungle, a předčítám ji např. o Coco Chanel:).


Nechci být princezna, tak takhle knížka u nás doma přeci nemůže chybět! Když přejíždím očima po jednotlivých řádcích, mám někdy pocit, že se Grzegorz Kasdepke a Emilia Dziubak inpirovali naší Aničkou. Ale víc vám neprozradím, snad jen, že hlavní hrdinka se nikdy nenechá svazovat tím, co se od ní očekává.

Tak to bylo naše krátké zpravodajství ze světa písmenek. Budu ale moc ráda, když se i vy s námi podělíte o vaše oblíbené knižní tituly. Ať o ty pro děti, tak i pro dospělé. Čtení zdar! Vaše Černé Káče.You Might Also Like

1 Komentář

  • Reply Jaji 27. 2. 2019 at 10:44

    Je super, ak deti vedieme ku kniham. Tiez mam doma uz par ulovkov – aj ked deti este nemam, ale tesim sa, az si budeme tymi knihami listovat. A netreba si len citat. Obrazky a velka fantazia sa postaraju o zabavu.

  • Napište komentář

    Přejít k navigační liště